Perşembe, 04 Haziran 2020
Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)Russian (CIS)
Etkinlikleri TOD-TR NİSAN 2008 BARIŞ MEDENİYETİ ETKİNLİKLERİ
TOD-TR NİSAN 2008 BARIŞ MEDENİYETİ ETKİNLİKLERİ PDF Yazdır e-Posta

 

 

TASAM Tarafından ülkemizin önde gelen düşünce kuruluşlarının katkıları ile düzenlenen “Düşünce Kuruluşları Türkiye Diyalogu: Barış Medeniyeti” toplantıları 24 ülkenin katılımı ile 07 Nisan 2008 Pazartesi günü Ortaköy Princess Hotel’de başladı…

 

TASAM tarafından düzenlenen “Düşünce Kuruluşları Türkiye Diyalogu: Barış Medeniyeti” toplantıları 23 ülkenin katılımı ile 07–12 Nisan 2008 tarihleri arasında düzenlendi. 07–09 Nisan 2008 tarihlerinde Ortaköy Princess Hotel’de gerçekleştirilen toplantılarla başlayan etkinlik, 10–11 Nisan 2008 tarihlerinde Ankara’da üst düzey yetkilileri ziyaret ve görüşmeler ile devam etti.

 

TASAM Başkanı Süleyman Şensoy, konjonktürel gelişmeler ve teknolojik ilerlemelerin etkisiyle giderek küreselleşen dünyada artık ülkelerin kendilerini bu oluşumdan soyutlama imkanının olmadığını, “Düşünce Kuruluşları Türkiye Diyalogu” projesi ile var olan sorunları aşmak ve yeni açılımlar yakalamak adına dünyanın dört bir yanından bilim ve fikir adamlarının, analiz ve strateji uzmanlarının bir araya gelmesinin ve ortak bir paydada görüşlerini paylaşmalarının zorunluluk haline geldiğini belirtti.

 

Şensoy, projenin önemini şöyle özetledi: “düşünce kuruluşu temsilcilerinin özgün disiplinleri çerçevesinde gerçekleştirilecek toplantılar ile hem devlet hem de sivil toplum boyutunda, bölgesel ve küresel ölçekte meydana gelen siyasi, sosyo-kültürel ve iktisadi gelişmelerin yakından izlenmesi, sahip olunan bilgilerin paylaşılarak birlikte değerlendirilmesi, güncel ve geleceğe dair yapıcı diyaloglar geliştirilmesi mümkün olacaktır.”

 

Aralarında Almatı Afganistan Büyükelçisi ve Bosna Hersek’in Washington D.C. Büyükelçisinin de bulunduğunu heyette, Arnavutluk, Azerbaycan, Çin Halk Cumhuriyeti, Etiyopya, Gürcistan, Hindistan,  İran, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Malezya, Mısır, Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Suriye, Suudi Arabistan, Tacikistan ve Ürdün ülkelerinden katılan düşünce kuruluşlarının başkanları yer aldı.


07 Nisan 2008 Pazartesi günü saat 14:00’de Ortaköy Princess Hotel’de düzenlenen ilk toplantıda kurumların tanışması ve kurumsal çalışmalarını birbirleriyle paylaşması gerçekleşti. Program, saat 19:00’da Feriye Köşkü’nde, İstanbul Valiliği tarafından heyet onuruna verilecek akşam yemeği ile devam etti. Programın ikinci gününde, “Tehdit ve Risk Algılamaları” ile “Asimetrik Savaş Kavramına Dönüş ve Terör Algısı” konuları ele alındı. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, saat 19:00’da Malta Köşkü’nde akşam yemeği verildi.

 

09 Nisan 2008 tarihli programda “Küreselleşme: Bütünleşme/ Ayrışma” konulu toplantının ardından heyet, Ankara’ya hareket etti. 10 Nisan 2008 tarihinde Anıtkabir ziyareti sonrasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Büyükelçi Onur ÖYMEN ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer tarafından kabul edilen heyet daha sonra ASAM’ın ev sahipliğinde Güç ve Adalet Temelinde Karşılıklı İşbirliği” konulu son toplantısını gerçekleştirdi. Devlet Bakanı Mustafa Sait Yazıcıoğlu ve TİKA Başkanı Musa KULAKLIKAYA tarafından da kabul edilen heyet daha birçok görüşme ve diyalog gerçekleştirdi.

 

11 Nisan 2008 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen tarafından makamında kabul edilen heyet, saat 16:30’da Başbakanlıkta Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Hakan Fidan ile bir araya geldi. Ziyaretlerin ardından İstanbul’a dönen heyetin programı, 12 Nisan 2008 Cumartesi günü düzenlenen kültürel gezi ile son buldu

 

SONUÇ BELGESİ

GÖRSEL DOKÜMAN